Przewodnik – Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo składające się z 7 emiratów, znajdujące się na półwyspie arabskim. Największe miasta to Dubaj i Abu Dhabi. Państwo graniczy z Omanem i Arabią Saudyjską. Dominującą religią jest islam.

Według danych z 2017 roku ludność Emiratów to ponad 9 milionów ludzi z czego tylko 19% to obywatele ZEA. Arabowie i Persowie stanowią 42% populacji kraju. Imigranci z Indii, Pakistanu i Bangladeszu stanowią aż 50% społeczeństwa. Bardzo liczna jest także imigracja z Filipin.

Gospodarka wszystkich krajów z półwyspu Arabskiego w tym ZEA, kojarzy nam się głównie z ropą. W przypadku ZEA jest nieco inaczej. Obecnie z ropy pochodzi tylko około 19% PKB. Gro przychodów generuje turystyka oraz sektor finansowy i bankowy. Bardzo ważną gałęzią gospodarki jest także przemysł związany z pozyskiwaniem wody oraz nowoczesne technologie.

Praktyczne porady o ZEA

Przede wszystkim oczywista oczywistość. Emiraty Arabskie to kraj muzułmański. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest jak naplucie w twarz matce gangstera: lepiej tego nie robić. Posiadanie najmniejszej porcji narkotyku też jest skrajnie nieodpowiedzialne i kończy się więzieniem. Nie jest także wskazane zbytnie obnoszenie się z uczuciami a także w niektórych miejscach warto zwrócić uwagę na strój, szczególnie w okolicy meczetów. Dubaj pod tym względem na pewno jest bardziej tolerancyjny niż inne emiraty ale nie warto sprawdzać jak daleko ta tolerancja jest posunięta. 

Idealnym czasem kiedy warto odwiedzić Emiraty arabskiej jest czas od października do marca, pogoda przypomina wtedy nasze lato i można wytrzymać poza klimatyzowanymi pomieszczeniami. 

Jak się dostać do ZEA?

Obecnie jest parę dostępnych połączeń bezpośrednich do Dubaju.

  • z Warszawy – Emirates
  • z Katowic – Wizz Air
  • z Krakowa – FlyDubai

Trafiają się także miejsca w charterach z Wrocławia czy Poznania. Loty z jedną przesiadką realizowane są m.in. do Abu Dhabi.

Wiza w Emiratach Arabskich

Obecnie (grudzień 2018) obywatele polscy udający się do Dubaju czy innych Emiratów nie potrzebują wizy. Warunkiem jest okres wizyty – maksymalnie 90 dni na przestrzeni 6 miesięcy, oraz powód wizyty: turystyczny, kulturalny, naukowy lub wizyta u rodziny i znajomych. Należy posiadać oczywiście paszport ważny minimalnie 6 miesięcy od daty wjazdu. Trzeba pamiętać, że władze Emiratów arabskich bardzo restrykcyjnie podchodzą do kwestii podwójnego obywatelstwa. Wyjeżdżając z ZEA trzeba używać tego samego dokumentu co przy wjeździe.

Jak zawsze w przypadku krajów arabskich może się okazać, że pieczątka z Izraela w paszporcie może spowodować nie wpuszczenie do Emiratów. Na pewno trzeba liczyć się z przedłużoną procedurą na granicy.

Poza sprawami formalnymi trzeba pamiętać o tym czego nie zabierać do Dubaju czy Abu Dhabi. Z uwagi na bardzo restrykcyjne prawo warto zapoznać się z listą zakazanych towarów i substancji za których próbę wwiezienia na teren Emiratów może spędzić kilka lat w więzieniu. Lista znajduje się pod tym linkiem (strona ambasady ZEA) i na stronach naszego MSZ.

Pod żadnym pozorem nie myślcie o tym, że uda Wam się przemycić chociaż odrobinę marihuany. Znamy historię chłopaka z Polski, który miał symbol gandzi na cukierkach i spędził parę miesięcy w więzieniu.

Internet w ZEA

Dostawcy mobilnego internetu mają specjalne oferty dla odwiedzających Emiraty, choć nie są one przesadnie tanie. Za około 100 AED można mieć podstawowy pakiet z transferem danych na poziomie 700 MB. Dobrą ofertą wydaje się pakiet miesięczny w cenie około 200 AED (5 GB) lub 165 AED (2 GB + pakiet minut).

Szczegółowe oferty:

WiFi jest dość dostępne – w hotelach i centrach handlowych. Warto pamiętać, że nie można korzystać z niektórych aplikacji oraz nie warto sprawdzać czy da się wejść na strony o … różnej treści.

Połączenia telefoniczne w ZEA

Nie wpadnij na pomysł żeby dzwonić do Polski ze swojej karty. Ceny są na poziomie 7-9 zł za minutę połączenia. Warto więc skorzystać z wspomnianej już oferty dedykowanej dla turystów i jeśli będziemy chcieli dzwonić dużo do rodziny to wziąć to pod uwagę przy wyborze oferty. Ceny za minutę połączenia od 2 do 3 AED realizowanych w ramach pakietu.

Gniazdka w Emiratach Arabskich

W Emiratach Arabskich używane są głównie gniazdka Typu G. Jednak w hotelach można trafić także na europejskie C czy E.  Napięcie w gniazdkach to 220 V. Nie ma problemu z zakupem przejściówek czy wtyczek. Nie ma także problemu z dostawami prądu i zasilaniem.


Zdrowie i higiena w ZEA

Lekarze w Emiratach

W Emiratach dostęp do opieki lekarskiej jest dość powszechny. Pamiętać należy, że usługi w Dubaju czy Abu Dhabi są dość drogie a usługi medyczne szczególnie. Opieka lekarska jest na wysokim lub bardzo wysokim poziomie. Standardowa wizyty u lekarza pierwszego kontaktu wynosi ok. 300 AED. Koszty u dentysty czy innego specjalisty to przedział między 250 do 500 AED. Koszt pobytu w szpitalu waha się od 1000 do 1500 AED. Standardowo warto pomyśleć o odpowiednim pakiecie ubezpieczeniowym, który zapewni nam ew. zwrot kosztów leczenia.

Szczepienia

Obszar Emiratów nie jest zagrożony epidemiologicznie. Nie są wymagane żadne szczepienia.

Higiena

Emiraty Arabskie to bardzo bogaty kraj. W wielu miejscach publicznych widać osoby dbające o czystość. Nie zawsze jednak jakość sprzątania jest na wysokim poziomie. Trzeba pamiętać, że woda miejska pochodzi z odsalanej i uzdatnianej wody morskiej. Zdecydowanie zalecane jest spożywanie wody przegotowanej lub butelkowanej.

Ruch samochodowy w ZEA

System drogowy w Emiratach jest bardzo dobrze rozwinięty. Między poszczególnymi Emiratami i miastami rozciągają się nitki autostrad. Co ciekawe na niektórych z nich znajdują się progi zwalniające i ronda. W Emiratach w teorii wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. W praktyce można wypożyczyć samochód z użyciem polskiego prawa jazdy.

Do wypożyczenia samochodu w Dubaju czy Abu Dhabi niezbędna jest karta kredytowa w celu zabezpieczenia ewentualnych wydatków – m.in. opłat za przejazdy autostradami i potencjalne mandaty. W ZEA jest ogromna sieć kamer. Wszelkie wykroczenia drogowe są poddawane wysokim karom i w przypadku braku ich uregulowania można mieć problem z wyjazdem z Emiratów.

Jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, jest niezgodne z prawem. W przypadku kolizji drogowej, stłuczki lub wypadku jeśli osoba prowadząca samochód była nietrzeźwa ubezpieczenie traci swoją ważność. Warto pamiętać, że w poszczególnych Emiratach występują różne przepisy. W Abu Zabi jeśli nikt w kolizji nie ucierpiał i można zaparkować samochód na poboczy to jest to obowiązkowe. W Dubaju należy usunąć uszkodzone pojazdy jedynie w przypadku jeśli utrudniają znacząco ruch samochodowy. W pozostałych Emiratach, można przesunąć samochody w sytuacji gdy nie ma różnic co do winy a stłuczka jest niewielka. W każdym przypadku należy czekać na policję, inaczej grozi nam dość wysoka kara.

Co do kultury samej jazdy to z uwagi na to, że w Dubaju czy Abu Dhabi spotykają się kierowcy z całego świata to bywa różnie. Ogromna ilość taksówek czy ciężarówek prowadzona jest przez Hindusów i Pakistańczyków co nie zawsze oznacza, że jazda obok lub w samochodzie jest bezpieczna. Co ciekawe, za używanie obraźliwych gestów czy agresji na drodze można zostać nagrodzonym mandatem, karą więzienia lub nawet deportacją.

PZEA posiadają jednej z najlepiej rozwiniętych w regionie system radarowy (kamery). Wszelkie wykroczenia drogowe są poddawane wysokim karom, a brak ich uiszczenia może spowodować problem z opuszczeniem Emiratów.

Strefa czasowa Emiraty Arabskie

W Dubaju, Abu Dhabi i innych Emiratach obowiązuje czas GMT+4. Czas nie jest zmieniany na letni. Różnica czasu między Polską a ZEA to 2 lub 3 godziny.

Pogoda w ZEA

Słoneczna pogoda gwarantowana w każdym miesiącu. W niektórych, takich jak listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec jest bardzo przyjemnie. W październiku i kwietniu, maju robi się już upalnie. Jeśli nie chcesz się rozpłynąć z gorąca to unikaj okresu od lipca do września. Wtedy można w cieniu uświadczyć temperatur na poziomie 40 stopni Celsjusza. Deszcz nawiedza ten rejon świata sporadycznie, parasol Wam się przyda jedynie od słońca.

Co warto przywieźć z Emiratów?

Jeśli szukamy drobnych prezentów dla najbliższych to idealnie sprawdzają się daktyle i słodycze z daktylami. Te przywiezione z Dubaju są naprawdę pyszne. Warto też przywieźć kawę lub herbatę oraz przyprawy. Jeśli szukamy bardziej wyszukanego prezentu lub pamiątki to idealnie sprawdzą się perfumy lub złoto. W Dubaju jest dość duży targ złota na którym na pewno znajdziecie odpowiedni łańcuszek lub łańcuch. Warto też odwiedzić targi tkanin.

Koszty lotu do Emiratów Arabskich z Polski

W zależności od miejsca skąd wylatujemy i linii, którą wybierzemy możemy się spodziewać różnych kosztów. Emirates obsługuje loty z Warszawy. Oferuje przelot do Dubaju za około 2200-2500 zł. Cena na poziomie 2000 zł jest już okazją. 

Koszt wylotu z Krakowa linią FlyDubai to koszty między 500 a 900 zł. Najtańszy bilet jaki widzieliśmy to około 450 zł. Jeśli chcemy wziąć większy bagaż to koszt minimum 750 zł.

WizzAir lata z Katowic. Koszt biletu to przedział miedzy 500 a 1000 zł plus bagaż.

Koszty transportu w Emiratach Arabskich

Autobusy

W ZEA nie ma praktycznie transportu kolejowego. Między miastami można poruszać się zatem wyłącznie po drogach. Między poszczególnymi Emiratami można przemieszczać się autobusami. Ceny biletów wahają się od 5 do 35 AED. Przejazd miedzy Abu Dhabi a Dubajem to koszt 25 AED.

Taxi

Ceny przejazdów taksówką są dość atrakcyjne i są realną alternatywą wynajmu samochodu. Przejazd na trasie Abu Dhabi – Dubaj wynosi około 200 AED w jedną stronę. Za trzaśnięcie drzwiami w zależności od pory dnia i dnia tygodnia płacimy od 5,5 do 12 AED. Kilometr przejechany kosztuje nas od 1 do 2 AED.

Samochód

Wynajem samochodu na jeden dzień nie koniecznie będzie opłacalny. Ceny za auto klasy C wahają się od 150 do 400 AED. Trzeba pamiętać jeszcze o kaucji, która w Emiratach Arabskich jest dość wysoka. W zależności od wypożyczalni jest to od 1000 do nawet 2000 AED. Czas blokady to nawet 45-60 dni. Powód jest prosty: potencjalne zdarzenia drogowe i mandaty, które do małych nie należą.

Koszty noclegów w Dubaju i Abu Dhabi

Ceny przyzwoitego pokoju hotelowego w Dubaju wahają się od 250 do 600 zł za noc. Można oczywiście znaleźć coś taniej – najtańsza oferta jaką widzieliśmy to 111 zł – w zależności od lokalizacji i standardu. Można także wydać minimum 6 500 zł za noc w Burj Al Arab, czego Wam życzymy z całego serca. 

Koszty atrakcji Emiratach Arabskich

Dubaj to park rozrywki dla dorosłych. Abu Dhabi i Ferrari World uzupełniają bogatą listę atrakcji powodując, że obecność w tym pustynnym kraju, dłuższa niż kilka dni, staje się mocno uzasadniona.

Przykładowe ceny:

  • dzień w Ferrari World – od 295 AED
  • wjazd na Burj Khalifa – od 139 AED
  • legoland w Dubaju – od 345 AED (ceny dla turystów są wyższe)

Informacje zawarte w przewodniku były aktualizowane w grudniu 2018 roku.  Zależy nam na aktualności tego przewodnika. Jeśli zauważysz jakieś informacje wymagające aktualizacji daj znam znać w komentarzu.

Autor

"Przygoda" to bardziej ja. To ten brzydszy z pary autorów. Uwielbiam poznawać świat i spotykać go za progiem. Po paru tygodniach po powrocie do domu już mnie nosi i zaczynam planować kolejną podróż. W naszym tandemie odpowiadam za logistykę podróży, planowanie tras i dodawanie kolejnych punktów na mapie. Najlepszą podróżą dla mnie jest ta, którą akurat planuję.

Napisz swój komentarz

Pin It