Przewodnik po Wietnamie

Wietnam to państwo socjalistyczne znajdujące się na półwyspie Indochińskim. Powierzchnia kraju przekracza nieznacznie trzysta trzydzieści tysięcy kilometrów kwadratowych. Kraj administracyjnie podzielony jest na osiem regionów. Wietnam graniczy z Laosem, Chinami i Kambodżą. Trzeba też pamiętać, że Wietnam z uwagi na wydłużony kształt, posiada także wybrzeże, nie licząc wysp, o długości prawie trzech i pół tysiąca kilometrów. 

Ludność Wietnamu wynosi ponad 90 milionów ludzi z czego dominującą grupą stanowią Wietnamczycy. W Wietnamie są aż 53 mniejszości narodowe. Dominujące wierzenia to mieszanka buddyzmu z bardzo silnie zakorzenionymi tradycyjnymi obrzędami plemiennymi. 

Gospodarka Wietnamu opiera się głównie na rolnictwie, które nie jest bardzo zmechanizowane. Wietnam jest drugim na świecie producentem kawy, słynie także z produkcji ryżu, herbaty czy tytoniu. Potężną gałęzią przemysłu jest również przemysł włókienniczy i produkcja odzieży.  Coraz większe znaczenie odgrywa turystyka. 

Wietnam to kraj komunistyczny … ale tylko w symbolice. W rzeczywistości panuje tam dziki kapitalizm, podobny do tego w końcówce lat 80 w Polsce. Każdy tu stara się sprzedać to co może i zarobić jak się da. Przedsiębiorczość jest ewidentnie w cenie. 

Praktyczne porady o Wietnamie

Wietnam jest ogromnie długi. Jeśli planujecie zrobić wyprawę śladami TOP GEAR z Sajgonu do Hanoi to przygotujcie się na trzy tygodnie biegu.

Jeśli myślicie o przeżyciu to unikajcie jazdy skuterem w Hanoi i Ho Chi Minh, to sport ekstremalny wyłącznie dla zawodowców. Jako biali ludzie będziecie narażeni na częste kontakty z drogówką, przygotujcie sobie więc odpowiednie kwoty w różnych kieszonkach by nie oddawać zbyt dużo na raz – standardowy mandat to ok 200 000 dongów. 

Warto targować się zawsze i wszędzie. Każda cena podlega negocjacjom, chyba, że usługa już się zaczęła. Należy więc ustalać ceny z góry. 

Jak się dostać do Wietnamu?

Wybierając się do Wietnamu z Polski trzeba liczyć się z przesiadką gdzieś po drodze. Dostępnych jest sporo lotów z jedną przesiadką. Do Ho Chi Minh i Hanoi można polecieć z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Poznania, Szczecina czy Katowic. Do Da Nang można lecieć z Warszawy, Gdańska i Krakowa. Do Nha Trang można lecieć z Wrocławia, Warszawy i Gdańska, czasem z więcej niż jedną przesiadką po drodze. 

Przesiadki realizowane są w różnych miastach – tradycyjnie Qatar Airways w Doha, Emirates w Dubaju, Turkish Airlines w Stambule, Aeroflot w Moskwie, Air France w Paryżu. Warto obserwować loty realizowane przez Air China przez Pekin. Z uwagi na duży czas międzylądowania można przy okazji zwiedzić Zakazane Miasto lub wybrać się na Mur Chiński.

Wiza do Wietnamu

Obecnie (marzec 2019) Polacy planujący wizytę w Wietnamie potrzebują wizy. Istnieje kilka rodzajów wiz. Planując wizytę w tej części Azji powinniście wiedzieć czy podczas podróży będziecie odwiedzać Wietnam raz czy więcej razy.

Co ważne nie ma możliwości nabycia wizy na lotnisku. Już podczas wylotu z Polski będziecie mieć sprawdzaną promesę wizy. Procedura zamawiania wizy trwa chwilę, warto więc zająć się tym przynajmniej miesiąc przed wylotem. Koszt wizy na jednorazowy wjazd to 25 dolarów amerykańskich. Potrzebne będzie zeskanowane zdjęcie i paszport. Nie można pomylić się w danych bo inaczej wniosek przepada i trzeba wydać kolejne 25 dolarów.

Zamieścimy wkrótce szczegółowy opis procedury wraz ze screenami. 

Internet w Wietnamie

Internet w Wietnamie może być dużym zaskoczeniem i to bardzo … pozytywnym. Praktycznie w całym kraju działa bardzo dobrze sieć LTE. Mieliśmy wrażenie, że dużo lepiej niż w Polsce, szczególnie poza dużymi miastami. 

Kolejną zaletą, poza bardzo skutecznym działaniem jest cena. Za 30 dniowy pakiet danych 60 GB i nielimitowanych, bezpłatnych połączeń do jednej z sieci zapłaciliśmy 180 000 Dongów – czyli mniej niż 30 zł. Wybraliśmy sieć Viettel.

Poniżej kilka linków, które mogą pomóc w wyborze oferty:

Internet najlepiej kupić od razu po przylocie na lotnisku. W Ho Chi Minh tuż po obiorze bagażu jest kilka stoisk z firmami oferującymi najlepsze pakiety. Znajdziecie też sporo miejsce w miastach gdzie można kupić kartę. 

WiFi jest dostępne w niektórych restauracjach i większości hoteli. 

Połączenia telefoniczne w Wietnamie

Jak zwykle gdy wybieramy się poza Unię Europejską trzeba przygotować się na potencjalnie duże wydatki za rozmowy. Ceny są na poziomie 8 zł za minutę połączenia, połączenie przychodzące będzie Was kosztowało 5-6 zł. SMS to koszt od 2 do 3 złotych. MMS to 3 zł. Transfer danych to majątek – za 100 kb około 5 zł. Najlepiej więc szukać innych rozwiązań, takich jak Whatsapp czy Viber z wykorzystaniem lokalnej karty lub WiFi. 

Gniazdka w Wietnamie

W Wietnamie jest kilka różnych rodzajów gniazdek. Najczęściej spotykane są te rodzaju A lub C („Euro”), trafiają się także typu D. Gniazdka typu A są często nieco zmodyfikowane, tak, że nasze wtyczki także pasują. Standardowe napięcie to 110 LUB 220 V. Warto zaopatrzyć się w wymienne końcówki do ładowarek lub przejściówki. 

 


Zdrowie i higiena w Wietnamie

Lekarze w Wietnamie

Państwowa opieka lekarska jest na bardzo niskim poziomie, lekarz w większości nie znają innego języka niż wietnamski. Jeśli chodzi o praktykę to jest to mieszanka wschodniej i zachodniej medycyny. Dostępność do lekarzy poza dużymi miastami jest bardzo skromna. 

Prywatne szpitale i placówki zdrowia są na bardzo wysokim poziomie. Mieszczą się one głównie w Hanoi i Ho Chi Minh, lekarze komunikują się bez problemu po angielsku lub francusku. W większości placówek akceptowalne są międzynarodowe ubezpieczenia. 

Szczepienia

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca standardowe szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie i tężcowi. 

Higiena

Dla początkującego podróżnika po Azji poziom higieny może być szokiem. Szczególnie wizyta w ulicznych restauracjach Ho Chi Minh czy Hanoi. Jednak pamiętać należy, że w Wietnamie nie ma tradycji mrożenia jedzenia, dystrybucja działa świetnie i większość rzeczy które można kupić na ulicy jest bardzo świeże. 

Szokująca dla wielu może być również wizyta w delcie Mekongu. Ludzie żyjący na tym obszarze korzystają z rzeki inaczej niż my obecnie. Kąpiel, pranie czy mycie naczyń bezpośrednio w rzece będzie stałym obrazkiem jaki zobaczycie odwiedzając to miejsce.

Przydrożne toalety odbiegają znacząco od japońskich standardów, często ciężko o ciepłą wodę do umycia rąk. Warto więc zaopatrzyć się w żel dezynfekcyjny czy mokre chusteczki.  

Ruch samochodowy w Wietnamie

W przypadku Wietnamu należało by napisać o ruchu „skuterowym”. Odwiedzając Wietnam, szczególnie obszary miejskiej, mieliśmy wrażenie, że Wietnamczyk rodzi się i umiera na skuterze. Intensywność ruchu i sposób jazdy powoduje zapewne, że to drugie czasem staje się prawdą. Podczas naszego trzy tygodniowego pobytu widzieliśmy kilka wypadków z udziałem skuterów. 

Sieć dróg w Wietnamie jest dość pokaźna. W większości przypadków drogi krajowe są w całkiem niezłym stanie. Między Hanoi a zatoką Ha Long jest autostrada. Drogi lokalne natomiast czasami stają się gruntowymi ze śladowymi ilościami asfaltu. Okolice turystyczne są dość dobrze wyposażone w infrastrukturę drogową.

W Wietnamie jest wymagane posiadanie międzynarodowego prawa jazdy ale w praktyce nie jest ono respektowane przez policję, która respektuje wyłącznie lokalne prawo jazdy. Oznacza to, że nie wynajmiesz samochodu samodzielnie bez konieczności uiszczenia „dodatkowej” opłaty przy każdym patrolu policji. 

W Wietnamie obowiązuje ruch prawostronny, co nie znaczy, że ktoś nie znajdzie się nagle na Waszym pasie jadąc pod prąd. Dlatego polecamy skuter, samochód z kierowcą lub bezpieczniejszy autobus. 

Strefa czasowa Wietnamu

Wietnam w całości leży w jednej strefie czasowej, obowiązuje tam czas GMT+7. Czas nie jest zmieniany na letni. Różnica czasu między Polską a Wietnamem to 5 lub 6 godzin.

Pogoda w Wietnamie

No to jest bardzo długi temat. Podobnie jak Wietnam, który rozciąga się na długości prawie dwóch tysięcy kilometrów. W tej samej części roku może Was tu zaskoczyć deszcz a czasem śnieg oraz poparzyć słońce. Przeważa klimat tropikalny, temperatury powyżej 30 stopni oraz wysoka wilgotność to standard. Jeśli nie boicie się trochę zmoknąć to Wietnam będzie dla Was dobry niezależnie od pory roku. 

Kiedy jechać do Wietnamu

Styczeń i Luty to generalnie dobra pora roku, poza odwiedzaniem dalekiej północy (Sa-Pa) gdzie będzie dość zimno i deszczowo. Marzec i Kwiecień oraz Grudzień wydają się najbezpieczniejszym wyborem: w całym kraju jest bardzo ciepło ale nie duszno. Od maja do października na południu jest pora deszczowa. Najmniej sprzyjająco jest w czerwcu i lipcu – na południu pada a w centrum i na północy jest gorąco i wilgotność Was roztopi. W październiku i listopadzie w centrum występują ogromne deszcze, które często zamieniają się w powodzie. 

Co warto przywieźć z Wietnamu?

Oczywiście słynny kapelusz. Można go kupić praktycznie wszędzie. Wietnam słynie z rękodzielnictwa, szczególnie wyroby z drewna i bambusa. Jeśli będziecie odwiedzać Hoi An to warto zamówić sobie tam garnitur szyty na miarę. Produkcja trwa około jednego dnia, sami wybieracie sobie materiały z których sprawne szwaczki wyczarują Wam cudo. Panie w Hoi An mogą rozejrzeć się za torbami. 

Koszty lotu do Wietnamu z Polski

Lot do 2000 zł z jedną przesiadką to okazja. Warto sprawdzić Air China, szczególnie gdy chcemy zrobić prawdziwą wyprawę z południa na północ. Oferują oni lot do Ho Chi Minh i powrót z Hanoi z międzylądowaniami w Pekinie. 

Koszty transportu w Wietnamie

Skuter w Wietnamie

Nie ma nic lepszego niż jazda skuterem po wietnamskiej wsi. Szczególnie w takich miejscach gdzie jest mniej turystów i policji. My korzystaliśmy kilka dni ze skuterów w okolicy Ninh Binh, gdzie nie było zbyt dużego ruchu i w Mui Ne gdzie ruch był ogromny. Znajomi którzy z nami byli zapłacili „mandat” w wysokości około 300 000 dongów.

Cena wynajmu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego od kogo wypożyczacie (wypożyczalnia, hostel/hotel), na jak długo wypożyczacie (kilka godzin/kilka dni/miesiąc) oraz jaki standard Was interesuje. My wynajmowaliśmy przeciętne skutery od hoteli w których mieszkaliśmy na jeden lub dwa dni. Ceny kształtowały się o 150 000 do 200 000 dongów za dzień.

W przypadku dłuższego wypadu i planowanej objazdówce warto rozważyć nawet kupno skutera. Jeśli interesuje Was więcej szczegółów na ten temat to odsyłamy to świetnego i kompleksowego artykułu na ten temat na blogu osiemstop.pl.  

Autobusy w Wietnamie

To będzie dla Was największe zaskoczenie. W Wietnamie w większości przypadków w autobusie się … leży. Zamiast dwóch rzędów siedzeń, są trzy rzędy piętrowych leżanek. Między leżanki nie można wchodzić w butach. Warto więc wyposażyć się z skarpetki, tylko na potrzeby przemieszczania się między rzędami. W większości autobusów było bardzo czysto, choć kilka razy przecieraliśmy mocno zakurzone leżanki zanim ułożyliśmy się do podróży.

Ceny są zróżnicowane, warto na dworcu autobusowym odwiedzić kilka stanowisk i sprawdzić ceny. Ceny na niektórych odcinkach:

Ho Chi Minh – Can Tho: 80 000 dongów 

Can Tho – Ho Chi Ming: 120 000 dongów 

Ho Chi Minh – Mui Ne: 135 000 dongów

Mui Ne – Hoi An: 568 000 dongów

Na cenę wpływają także okresy w których podróżujecie. My część odcinków pokonywaliśmy w okresie poprzedzającym Tet (chiński nowy rok) co podnosiło cenę. 

Kolej w Wietnamie

Jeśli lubicie czas spędzać w pociągach to podróż z Sajgonu do Hanoi jest dla Was. To trasa długości ponad 1700 km, zwana Trasą Zjednoczenia. Podróż na całym odcinku zajmie Wam prawie dwa dni. Koszt przejazdu w zależności od standardu waha się od 500 tyś dongów do 1,4 mln dongów. Będziecie mieć do dyspozycji jedną z kilku klas. 

Najwyższa klasa to tzw. soft sleeper. Są tam cztery łóżka w przedziale, miękki materac. Następnie jest coś co znamy z naszych pociągów nocnych tak zwany hard sleeper: w przedziale sześć łóżek z twardymi materacami. Niższa klasa to soft seater – wagony bezprzedziałów z fotelami a najniższa klasa to drewniane ławki. 

Pociągi są bardzo popularnym środkiem transportu wśród Wietnamczyków z uwagi na bezpieczeństwo i wygodę. Nam z uwagi na TET nie udało się nawet kupić biletu na pociąg, pomimo tygodniowego wyprzedzenia. 

Kolej w Wietnamie może Was także dowieźć do np. Sa-Pa. Możecie też pojechać pociągiem do Kambodży czy Chin.  

Taxi lub Grab w Wietnamie

W sumie to jedno i to samo. Nie raz zamawiając Graba patrzyliśmy ze zdziwieniem, że podjeżdża do nas taksówka. To normalna praktyka wśród taksówkarzy na pozyskanie klienta. Zdecydowanie odradzamy łapanie taksówek na ulicy i rozpoczynanie jazdy bez ustalenia ceny. Nasi znajomi zapłacili za niecałe dwa kilometry ponad 200 000 dongów z uwagi na to, że nie ustalili ceny przez rozpoczęciem jazdy. 

Ceny przejazdów oczywiście wahają się w zależności od dostępności samochodów i długości przejazdu. Na krótkich odcinkach kwoty były naprawdę nieduże – od 50 000 dongów (około 8 zł). Najdrożej zapłaciliśmy 145 000 dongów jadąc w Sajgonie z Dystryktu pierwszego na Mien Tay Bus Station. Na jeden dzień wynajęliśmy też kierowcę za 800 000 dongów. 

Koszty noclegów w Wietnamie

Dobra informacja dla tych co liczą każdy grosz. Ceny hoteli w Wietnamie są baaaardzo przystępne. My rezerwowaliśmy hotele najczęściej w autobusie jadącym do danej miejscowości. Najmniej zapłaciliśmy za nocleg 140 tyś dongów w Can Tho oraz w Cat Ba, najwięcej 1,1 mln dongów za wypas z basenem i dostępem do morza w Mui Ne. 

Koszty atrakcji w Wietnamie

Wietnam to nie tylko tanie jedzenie, tanie hotele i skutery. To także piękne miejsca, które warto odwiedzać. Czasami można, korzystając z lokalnych osób, wydać mniej a czasami bilet wstępu kosztuje tyle i kosztuje i nic z tym nie zrobimy.

Przykładowe ceny:

  • wynajęcie lokalnej Pani z łódką w Can Tho w delcie Mekongu – 500 000 dongów
  • wydmy w Mui Ne – 30 000 dongów
  • Stare miasto w Hoi An (zwiedzanie 5 zabytków) – 120 000 dongów
  • Bilety do My Son – 150 000 dongów
  • Bilety do kompleksu pałacowego w Hue – 150 000 dongów
  • Cały dzień łodzią po Ha Long – 500 000 dongów

Informacje zawarte w przewodniku były aktualizowane w lutym 2020 roku.  Zależy nam na aktualności tego przewodnika. Jeśli zauważysz jakieś informacje wymagające aktualizacji daj znam znać w komentarzu.

Autor

"Przygoda" to bardziej ja. To ten brzydszy z pary autorów. Uwielbiam poznawać świat i spotykać go za progiem. Po paru tygodniach po powrocie do domu już mnie nosi i zaczynam planować kolejną podróż. W naszym tandemie odpowiadam za logistykę podróży, planowanie tras i dodawanie kolejnych punktów na mapie. Najlepszą podróżą dla mnie jest ta, którą akurat planuję.

Napisz swój komentarz

Pin It