Sri Lanka – przewodnik po zielonej wyspie

Sri Lanka, czyli Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki, to niewielkie państwo, liczące zaledwie 65 610 km2. Zajmuje obszar Cejlonu wraz z innymi, mniejszymi przybrzeżnymi wyspami w Azji Południowej i to właśnie położeniu oraz kształtowi zawdzięcza określenia „perły Oceanu Indyjskiego” i „łzy Indii”. Religią państwową jest Buddyzm, jednak konstytucja gwarantuje możliwość innych wyznań. Buddyści stanowią blisko 70% ludności, wyznawcy Islamu około 8%, hinduizmu nieco ponad 7%, chrześcijaństwa 6,2%, zaś 10% stanowią osoby o innych religiach.

Według danych na czerwiec 2019 populacja Sri Lanki wynosi ponad 21 milionów mieszkańców, a średnia wieku, to 35 lat. Ich zdecydowaną większość stanowią Syngalezi, bo ponad 80%, a pozostałą stanowią głównie Talimowie i Moorowie.

Sri Lanka jest państwem rozwijającym się. Wyspę odwiedza co roku ponad dwa miliony turystów z całego świata. Siłą rzeczy turystyka wespół z handlem odgrywa coraz większe znaczenie w tworzeniu dochodu narodowego. Z roku na rok znacznie mniejszą rolę przypisuje się natomiast tradycyjnemu plantacyjnemu rolnictwu, chociaż nadal utrzymuje się z niego ponad 40% mieszkańców. Wśród roślin uprawnych wymienia się głównie herbatę, ryż, owoce tropikalne, trzcinę cukrową, warzywa czy rośliny bulwiaste. Wśród zwierząt hodowanych najliczniejszą grupę stanowi bydło rogate, w tym zebu, bawoły oraz kozy, ale równie sporą grupę stanowią owce i świnie. Gospodarka Sri Lanki, to także rybołówstwo, produkcja odzieży oraz eksploatacja kamieni szlachetnych. Warto wiedzieć, że jest ona jednym z największych producentów grafitu na świecie.

Praktyczne porady o Sri Lance

Sam Marco Polo uznał Sri Lankę za najpiękniejszą wyspę na świecie. Miał w tym sporo racji. Jeśli jesteś miłośnikiem egzotyki, pięknych krajobrazów, ciekawego i ciągle bliskiego natury codziennego życia, to ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.

Musisz jednak pamiętać o tym, że to kraj orientalnej kultury, w całej krasie. Wiele naturalnych dla Europejczyków zachowań, może tam okazać się sporym nietaktem, a inne po prostu zostaną niezrozumiane. Zanim więc spakujesz walizki i ruszysz w drogę, sprawdź, jakimi prawami rządzi się ten egzotyczny savoir vivre.

Mowa przede wszystkim o powitaniu i pożegnaniu. Tradycyjne brzmi „Ayubowan”, czyli miej długie życie. Wypowiadając to słowo trzeba złączyć ze sobą dłonie trzymając je na wysokości klatki piersiowej. Jeśli coś będziesz chciał podać, zabrać czy też po prostu uścisnąć dłoń, zawsze używaj prawej ręki. Lewa w Sri Lance oznacza nieczystą. Wracając jeszcze do kwestii uścisku dłoni – pamiętaj o tym, że na terenach wiejskich kobiety nie podają jej mężczyznom. Zwróć też uwagę na strój. Jeśli spódnica, to o długości najmniej do kolan. Spodnie materiałowe, jeansy i t-shirty, są jak najbardziej w porządku. Można nosić się wygodnie, ale nie obciśle i skąpo.

I bardzo ważna kwestia – opalanie. Zapomnij o wersji topless lub nago – takie atrakcje zwiększają poczucie wstydu miejscowej ludności. A trzeba pamiętać, że na Sri Lance jest się gdzie opalać. Jest tutaj mnóstwo pięknych, długich, ubranych w miękki złoty piasek, aczkolwiek wietrznych plaż. Wzdłuż wybrzeża dominują laguny, ale też wydmy i bagna. Jeśli lubisz strome, skaliste klify, powinieneś udać się na północny wschód i południowy-zachód. Na Sri Lance znajdują się także 22 parki narodowe i ponad 400 wodospadów. Taka dawka natury na tej niedużej wyspie powoduje, że co chwilę trafiamy na pocztówkowy widok. 

Sri Lanka jest także mekką dla amatorów targowania się. Możesz spokojnie starać się negocjować cenę niemal na każdym kroku – od ulicznego straganu, po większy sklep. No i ważna kwestia – wyrażenie zgody na cenę końcową. Jeśli będziesz na „tak”, kiwaj głową przecząco (uprzedzaliśmy, jest tu „troszkę” inaczej). Pamiętaj jednak, że turysta, to dla tamtejszych handlarzy opcja pt. „potencjalny zarobek”, więc windowanie cen „startowych” jest na porządku dziennym.

Jak się dostać na Sri Lankę

Najlepiej oczywiście samolotem. Z Polski obecnie nie ma stałego bezpośredniego połączenia lotniczego na Sri Lankę. Z Krakowa i Katowic można dostać się lotem kombinowanym z jednym międzylądowaniem przez Dubaj, wykorzystując tanie linie. Z Krakowa można lecieć jeszcze przez Kijów. Natomiast z Warszawy jest nieco więcej opcji. Po pierwsze lot Qatar Airways przez Doha do Colombo. Do tego istnieje sporo połączeń, przez wspomniany już Kijów, Moskwę, Londyn czy Zurych.

Co ważne sezonowo jest dostępne połączenie bezpośrednie. W okresie od początku listopada do końca marca LOT oferuje przelot do Colombo. 

Realną alternatywą, także cenową jest skorzystanie z przelotów charterowych. One także są realizowane z międzylądowaniem gdzieś w kraju na półwyspie arabskim. Wybierając rozwiązanie warto zwrócić uwagę na całościowy czas podróży i jak najkrótszy czas transferu.

Wiza na Sri Lance

Wiza na Sri Lance będzie Ci potrzebna. Możesz ją wyrobić za pośrednictwem systemu Electronic Travel Authorization. Jej koszt to 35 USD. Z powodzeniem dostaniesz ją także po wylądowaniu, na lotnisku. Twój paszport musi być jednak ważny jeszcze co najmniej przez pół roku. Urzędnik może także sprawdzić Twój bilet powrotny. Koszt wyrobienia wizy na miejscu, to 40 USD. Jest ona ważna przez 30 dni i upoważnia do dwukrotnego przekroczenia granicy. Dość popularne jest łączenie Sri Lanki z Malediwami więc to dobre rozwiązanie.

Bezpieczeństwo na Sri Lance

Sri Lanka to kraj, który w przeszłości został bardzo doświadczony przez różne kataklizmy i konflikty wewnętrzne. W latach 1983-2009 na Sri Lance trwała wojna domowa pomiędzy siłami rządowymi a Tamilskimi Tygrysami. Obecnie konflikt pomiędzy mniejszością tamilską a stroną rządową wydaje się wygaszony. Podczas naszej wizyty na tej pięknej wyspie we wrześniu 2017 roku nie było żadnych oznak tego konfliktu. 

W kwietniu 2019 roku doszło do zamachu wycelowanego w mniejszość katolicką. Do zamachów przyznała się organizacja National Thowheed Jamath powiązana z ISIS. Obecnie (lipiec 2019) sytuacja na Sri Lance została już opanowana przez rząd. Opis obecnej sytuacji można znaleźć na stronie kierowcy z którym podróżowaliśmy na Sri Lance.

W 2004 roku Sri Lanka ucierpiała bardzo podczas największego w historii współczesnej Tsunami, które powstało w wyniku trzęsienia ziemi pod oceanem Indyjskim. Na samej Sri Lance zginęło wtedy 40 000 ludzi a ponad 500 tyś straciło dach nad głową. 

Sri Lankę nawiedzają także prawie co roku bardzo obfite opady, które są przyczyną ogromnych lawin błotnych. 

Internet na Sri Lance

Dostęp do internetu jest tu dość powszechny, ale trzeba przygotować się na to, że z jego działaniem różnie bywa, szczególnie po dużym deszczu i burzach, My mieliśmy jeden dzień bez internetu po ogromnej burzy jaka przeszła nad nami jednej nocy. Większość pensjonatów i hoteli umożliwia korzystanie z darmowego wi-fi, ale kluczem do tego często jest cierpliwość. Do rzadkości nie należą także przerwy w dostępie do sieci. 

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań, możesz uprzedzić fakty i postawić na internet mobilny. Po przylocie można kupić kartę SIM, albo skorzystać z darmowej SIM Dialog, która rozdawana jest często na lotnisku. Jest to opcja przyjemna dla portfela. Pakiet 700 MB kosztuje w przeliczeniu na rodzimą walutę około 3 złote. My skorzystaliśmy z zakupu karty od razu po przylocie, jeszcze na lotnisku. Koszt to 1300 LKR, czyli około 25 zł. 

Połączenia telefoniczne na Sri Lance

Telefonowanie z hotelu jest bardzo nieopłacalną opcją – za każde połączenie pobierana jest prowizja. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest po prostu korzystanie z internetowych komunikatorów takich jak Whatsapp czy Viber.

Gniazdka na Sri Lance

Na Sri Lance przyda się przejściówka do gniazdka brytyjskiego – takie są tam najczęściej spotykane. Dostosowane są więc do wtyczek z trzema prostokątnymi lub okrągłymi bolcami. Napięcie w sieci wynosi 230 V.

 

 

Zdrowie i higiena na Sri Lance

Lekarze na Sri Lance

Wyjeżdżając na Sri Lankę warto rozważyć opcję wykupienia ubezpieczeń, które obejmują opiekę zdrowotną. Ta jest tutaj bardzo niejednorodna. O ile w większych miastach, w prywatnych szpitalach jest zbliżona do poziomu europejskiego, o tyle w mniejszych miejscowościach różowo nie jest. Gabinety zlokalizowane są niemal wszędzie, gdzie się da – w piwnicach, dobudówkach czy prywatnych mieszkaniach. Przygotuj się na to, że z pomocy lekarza skorzystasz raczej jedynie wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem. Dlaczego? Po prostu w innych porach jest dla nich za gorąco.

Szczepienia

O ile nie ma obowiązku szczepienia się przed przyjazdem na Sri Lankę, o tyle warto jest zrobić te na błonnicę, tężec, a ponadto zaszczepić się na żółtaczkę typu A oraz tyfus. Z racji tego, że zdarzają się tu zachorowania na malarię, oprócz szczepień powinno się uważać na przenoszące ją owady. Pomocne do tego będą zarówno środki owadobójcze, jak i zakrywająca ciało odzież oraz moskitiery. 

Co ważne w większości miejsc noclegowych moskitiery są dostępne jednak warto w razie co mieć także swoją. 

Higiena

Sri Lanka to Azja Południowa więc …. bywa różnie. W wielu miejscach mówiąc wprost – jest brudno, ale nie jest to wszechobecny bałagan a raczej przypadkowy syfek. Ocean wyrzuca na plażę różne rzeczy, także sporo plastiku. W centrum wyspy zdarzyło nam się spotkać nieco śmieci w przypadkowych miejscach. Warto wspomnieć jednak, że wielu Lankijczyków bardzo dba o swój wygląd, szczególnie Ci pracujący w turystyce. 

Bardzo ważne jest uważanie na higienę w kontakcie z pożywieniem i wodą – pić należy wyłącznie butelkowaną. Bezwzględnie nie zaleca się jej picia z kranu, a także spożywania napojów w towarzystwie kostek lodu. Zachowaj też szczególną ostrożność jedząc lody, a owoce zawsze obieraj ze skórki. O regularnym myciu dłoni chyba nie musimy wspominać?

Ruch samochodowy na Sri Lance

Obowiązuje tu ruch lewostronny. Można go określić jednym słowem – Azja. Dodaj do tego zwykle żółwie tempo poruszania się po drogach – bez względu na to czy jest to samochód osobowy czy autobus. Korków nie przeskoczysz. Kolejna kwestia – bezpieczeństwo. Daleko tu do europejskich standardów. Wymijanie na trzeciego czy skręcanie w niedozwolonym miejscu, to lankijska codzienność. Przygotuj się też na wszechobecny dźwięk klaksonu. Czasem można odnieść wrażenie, że używany jest hobbystycznie. 

Co ważne, szczególnie podczas dłuższych przejazdów pomiędzy miastami musisz się nastawić na to, że Google kłamie. Będziesz na pewno jechał dłużej niż pokazuje nawigacja. Dodatkowo, co dla nas było dość dużym szokiem

Strefa czasowa na Sri Lance

Sri Lanka znajduje się w strefie czasowej GMT+5:30. Różnica jest przyjemna bo lecąc z Polski to 3 lub 4 godziny różnicy. Nie mieliśmy problemów z przestawieniem się. Z uwagi na położenie należy pamiętać, że dzień tu trwa od 6 do maksymalnie 18:30. Należy to uwzględnić podczas zwiedzania.  

Pogoda na Sri Lance

Chociaż Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego, nie należy spodziewać się typowych dla niego pogód. Zawdzięcza to głównie swojemu kształtowi oraz położeniu. Tutejsze powietrze jest wilgotne i dość ciężkie, a temperatura utrzymuje się w granicach 25-35 stopni Celsjusza.

Planując wyjazd trzeba brać pod uwagę to, że pogoda w danych regionach uzależniona jest od dwóch monsunów, które przynoszą dużą ilość opadów. Zimowy wieje od wschodu, więc w okresie od listopada do kwietnia najlepiej plażować na południowym wybrzeżu. Letni natomiast od południa, więc od maja do października dobrym, raczej słonecznym kierunkiem jest wschód kraju.

Co warto przywieźć ze Sri Lanki

Sri Lanka to Cejlon, od wieków Cejlon słynie z herbaty. I naprawdę warto jej nabrać najwięcej jak się da. Jest niesamowita, zbierana na miejscu w tradycyjny XIX sposób. Ze Sri Lanki może jeszcze przywieźć różne drewniane przedmioty – tradycyjne maski, figurki czy posągi buddy. W większości przypadków to rękodzieła, niektóre z nich wykonane tuż przed sprzedażą. 

Na Sri Lance można także kupić kamienie szlachetne, jednak warto znać się dobrze na tym przed odwiedzinami w sklepie jubilerskim aby nie wrócić z bezwartościowym kamyczkiem. 

Koszty lotu na Sri Lankę

Koszty lotu na Sri Lankę zaczynają się od 1500 zł a kończą na powyżej 3000 zł za osobę. 2000 zł to już okazja i jeśli są to na przykład linie Qatar Airways to się nie zastanawiaj.  Polski przewodnik oferuje loty w sezonie od listopada do kwietnia, średnie ceny to 2,5-3 tysiące złotych. 

Koszty noclegów na Sri Lance

Sri Lanka, jak cała Azja Południowa oferuje nam bardzo różnorodną bazę noclegową. Znajdziesz tu miejsca noclegowe za 500 LKR, po takie za 1000 LKR (6-7 dolarów) gdzie śpią kierowcy po dość eleganckie hotele za około 14 000 LKR (ok. 60 dolarów). 

Kilka przykładowych cen z hoteli w których się zatrzymaliśmy:

Arika Villa (Dambulla) – 240 zł – naprawdę do polecenia 

Oak Ray Tea Bush (Ramboda) – 220 zł – widoki piękne, z czystością gorzej

Sigiriya Village (Lion Rock) – 220 zł – widok na Skałę Lwa 

Koszty transportu na Sri Lance

Pociągi i autobusy

Komunikacja publiczna na Sri Lance to dość duże pozytywne zaskoczenie. Autobusy lokalne jeżdżą dość często, nie posiadają klimatyzacji co wcale nie musi być problemem, niezbędna jest duża ilość wody. Na niektórych trasach trzeba liczyć się z koniecznością opłaty za bagaż. Na dłuższych trasach autobusy posiadają klimatyzację i warto ubrać się ciepło do takiego autobusu bo można się przeziębić. Koszty przejazdów lokalnie to wydatek rzędu 20-50 LKR. Przejazd na dłuższej trasie klimatyzowanym autobusem to około 200-300 LKR. Nie ma wyższych cen dla turystów. 

Na niektórych odcinkach można skorzystać także z pociągów. Szczególnie polecana ale i oblegana jest trasa z Kandy do Ella z uwagi na piękne widoki, rozciągające się po obu stronach toru. Tu cena zależy od klasy. W niektórych pociągach jest pierwsza klasa. Koszt przejazdu pomiędzy Kandy a Ella to 1000 LKR. Druga klasa to tylko 200 LKR a trzecia to 100 LKR. Jeśli jesteś poza ścisłym sezonem to wybieraj trzecią klasę. Spotkasz lokalnych ludzi i bez tłoku poznasz uroki jazdy pociągiem. 

Tuk-tuk

Ten popularny środek transportu w tej części świata jest wszechobecny. Cenę warto zawsze negocjować gdyż startowa wersja jest mocno turystyczna. Co ciekawe kierowcy Tuk-tuków oferują często przejazdy w miejsca turystyczne oddalone o kilka godzin jazdy od miejsca w którym jesteś. Cena dojazdu może być taka jak w przypadku samochodu a komfort jest jednak dużo mniejszy. 

Co do cen to naprawdę ciężko określić właściwą. Kwota około 50-60 LKR za kilometr wydaje się ok, jednak w praktyce biały kolor skóry podnosi cenę do 100 LKR lub więcej.  

Prywatny samochód

Dość popularny na Sri Lance sposób podróżowania. Można wynająć samochód jednak w niewiele wyższej cenie można mieć samochód z kierowcą. Koszt to od 50 do 70 dolarów za dzień. W przypadku większej grupy podróżującej razem robi się to naprawdę opłacalna opcja. Kierowcy dość często nie pobierają opłat za swój nocleg, wiele hoteli ma tanie pokoje dla kierowców. My korzystaliśmy z usług Buddhiego Gomisa, zdecydowanie do polecenia. 

Koszty jedzenia na Sri Lance

Przykładowe ceny:

– Obiad w formie szwedzkiego stołu dla turystów – od 700 do 1200 LKR
– Obiad w lokalnej knajpie – od 200 do 600 LKR 
– ryż z curry lub ryż z kurczakiem: od 200 LKR
– king kokos: 50 LKR, okolice atrakcji turystycznych 150 LKR
– mango: 30 – 50 LKR

Koszty atrakcji na Sri Lance

Sri Lanka to wiele pięknych historycznych miejsc które warto odwiedzić. Kilka atrakcji jest dostępnych bezpłatnie jednak niektóre z nich są dość kosztowne. Poniżej koszty niektórych z nich: 

Sigiriya, skała Lwa – 30 dolarów
Cave Temple w Dambulle – 1500 LKR
– Świątynia Zęba w Kandy: 1000 LKR
– Park Narodowy Minneriya: 40 dolarów

Informacje zawarte w przewodniku były aktualizowane w czerwcu 2019 roku.  Zależy nam na aktualności tego przewodnika. Jeśli zauważysz jakieś informacje wymagające aktualizacji daj znam znać w komentarzu.

Autor

"Przygoda" to bardziej ja. To ten brzydszy z pary autorów. Uwielbiam poznawać świat i spotykać go za progiem. Po paru tygodniach po powrocie do domu już mnie nosi i zaczynam planować kolejną podróż. W naszym tandemie odpowiadam za logistykę podróży, planowanie tras i dodawanie kolejnych punktów na mapie. Najlepszą podróżą dla mnie jest ta, którą akurat planuję.

Napisz swój komentarz

Pin It