Przewodnik po Japonii – kraju kwitnącej wiśni

Japonia to państwo rozciągnięte na wąskim łańcuchu wysp na Oceanie Spokojnym. Kraj rozciąga się na długości 3 300 km.  Archipelag składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu, które stanowią aż 97% obszaru lądowego Japonii. Ponadto w skład Japonii wchodzi 6848 mniejszych wysp. Łączna powierzchnia kraju to 377 921 km². Większość powierzchni jest pokryta górami, jest niedużo przestrzeni do życia i uprawy pól – większość ludności zamieszkuje nadmorskie niziny pomiędzy Tokio, Osaką i Nagoją.

Według danych z 2017 roku ludność Japonii to ponad 126 milionów ludzi z czego aż 98,5% stanowią Japończycy. Większość Japończyków deklaruje się jako osoby nie związane z żadną religią, jednak dość licznie odprawiają obrzędy zaczerpnięte z Shinto. Shinto to tradycyjna japońska religia, oparta o mitologię japońską, posiadająca wielu bogów. Japończycy traktują te obrzędy raczej jako element ich kultury niż wynikający z potrzeby wiary. Obecnie około 36% ludności praktykuje także Buddyzm.

Japonia jest obecnie po USA i Chinach, trzecią gospodarką świata. Główne towary produkowane i eksportowane z Japonii to: samochody, elektronika, aparaty i obiektywy fotograficzne. Japonia przoduje w nowinkach elektronicznych.

Co roku Japonię odwiedza ponad 20 mln ludzi. Kuszeni są oni ciekawym połączeniem tradycji i nowoczesności. Turystów przyciągają liczne świątynie, zamki ale także różnorodna przyroda. Oczywiście większość turystów odwiedza większe miasta, ale baza turystyczna w Japonii jest bardzo dobrze rozwinięta także poza Tokio, Kioto czy Hiroszimą.

Japonię odwiedziliśmy na przełomie marca i kwietnia 2018 roku. Poniżej znajdziesz informacje praktyczne o Japonii, miejsca, które rekomendujemy do odwiedzenia, rzeczy warte do kupienia, informacje o kosztach z którymi musisz się liczyć planując wyjazd do kraju kwitnącej wiśni.

Praktyczne porady o Japonii

Musisz pamiętać, że Japonia to bardzo zróżnicowany kraj, który, w zależności od lokalizacji w tym samym czasie oferuje jazdę na nartach (Sapporo) i tropikalną pogodę (Okinawa).

Jeśli nie boisz się tłumów to na pewno warto rozważyć wizytę w kraju kwitnącej wiśni wtedy kiedy … kwitną wiśnie. W większości regionów jest to okres pomiędzy końcem marca a początkiem kwietnia. W niektórych lokalizacjach można zobaczyć kwitnące wiśnie nawet w połowie maja. Pamiętaj, że to czas kiedy nie tylko jest dużo turystów ale też przemieszcza się dużo Japończyków, dla których jest to prawdziwe święto. Licz się więc z tym, że jest mniej miejsc w hotelach i ceny też mogą być wyższe.

Jeśli unikasz tłumu i chcesz spokojnie zwiedzać to poza Sakurą (okres kwitnienia wiśni), unikaj także tzw. Golden Week. Wtedy większość Japończyków bierze wolne w pracy i jest naprawdę tłoczno, szczególnie w komunikacji publicznej i na drogach.

Ciekawym okresem wydaje się zima – szczególnie dla fanów górskich wypraw. W tym okresie na pewno kąpiel w Onsenie (ciepłe źródła) jest dodatkowo atrakcyjna.

Jak się dostać do Japonii?

Odpowiedź jest oczywista – samolotem. Jeśli lecisz z Polski to najlepszą opcją jest bezpośredni lot z Warszawy do Narity (lotnisko koło Tokio). Połączenie jest obsługiwane przez LOT.  Czas lotu to około 10 godzin. Do Tokio dostaniesz się w godzinę pociągiem odchodzącym bezpośrednio z lotniska.

Wiza w Japonii

Jeśli jesteś obywatelem Polski i planujesz odwiedzić Japonię turystycznie, prywatnie lub służbowo (bez podejmowania pracy zarobkowej) na mniej niż 90 dni to nie masz obowiązku posiadać wizy.

Jeśli  udajesz się do Japonii  w celu podjęcia pracy lub rozpoczęcia studiów to musisz uzyskać wizę w konsulacie lub ambasadzie w kraju gdzie mieszkasz przed wyjazdem. Pamiętaj, że nie dostaniesz wizy na granicy!

Teoretycznie przy wjeździe do Japonii wszystkie osoby powyżej 16 roku życia mogą być poddane procedurze imigracyjnej. Pobrane mogą być od Ciebie odciski palców, fotografia twarzy oraz może odbyć się rozmowa z urzędnikiem imigracyjnym. W naszym przypadku Magda była poddana takiej procedurze (bez rozmowy) a Marcin nie.

Pamiętaj! Przy wjeździe bez wizy – do 90 dni – paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii.

Bezpieczeństwo w Japonii

Japonia to bardzo bezpieczne miejsce. Nie grożą tutaj turystom kradzieże – w kulturze japońskiej to nieakceptowalne i niegodne, bardzo rzadko zdarzają się rozboje. Prawdziwym zagrożeniem jest jednak natura. Japonia to najbardziej aktywny sejsmologicznie kraj regionu. Trzęsienia ziemi występują bardzo często. Większość budynków jest jednak budowana bardzo bezpiecznie i nie ulegają większym uszkodzeniom. Okresowo zdarzają się lawiny błotne czy potężne monsuny, które także potrafią uszkodzić poważnie infrastrukturę. Japonia, z uwagi na położenie, jest również zagrożona Tsunami. Największe w ostatnim czasie miało miejsce w 2011 roku i spowodowało ogromne szkody, m.in. wybuch reaktora atomowego w Fukushimie.

Internet w Japonii

Jeśli myślisz o internecie mobilnym to Japonia daje wiele możliwości. Chyba najwygodniejszą wydaje nam się wynajem PocketWifi wraz z zakupem JR PASS. Możesz odebrać urządzenie na lotnisku w dniu przylotu. Najtańszą opcją jest zakup karty do konkretnego telefonu (sprawdźcie dobrze typ karty) w sklepach z elektroniką. Nieco droższy jest zakup takiej karty na lotnisku – z automatu lub w okienku. Darmowe WiFi nie jest w Japonii standardem, choć w wielu miejscach jest dostępne.

Połączenia telefoniczne w Japonii

Połączenia telefoniczne z Polską z wykorzystaniem sieci komórkowej są dość drogie. W zależności od operatora wahają się od 8 do 10 lub więcej złotych za minutę rozmowy. Istnieje możliwość wypożyczenia telefonu lub zakup karty sim. Najlepszym rozwiązaniem w dzisiejszym świecie wydaje się jednak korzystanie z aplikacji takich jak Skype czy What’s App.

Gniazdka w Japonii

W Japonii używane są gniazdka Typu A. Pamiętaj, że napięcie jest inne – 110 V.  Duża cześć urządzeń może nie działać lub działać nieprawidłowo (np. suszarki). Nie ma problemu z ładowaniem telefonów czy baterii przy użyciu dedykowanych wtyczek.

Zdrowie i higiena w Japonii

Lekarze w Japonii

Przede wszystkim ubezpiecz się i nie żałuj na pakietach. Opieka lekarska jest na bardzo wysokim poziomie ale koszty wizyt lekarskich w Japonii także. Trzeba się liczyć z wydatkiem od 8 do 30 tys. jenów (ok 260-900 zł) a przyjazd karetki to w przeliczeniu 2500-3000 zł. Pamiętaj o tym, że u lekarza może być bariera językowa, dobrze mieć więc ze sobą listę leków, które bierzesz okresowo lub doraźnie w przypadku np. migren.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia. Jako opcjonalne można traktować standardowe szczepienie przeciwtężcowe. W niektórych miejscach można spotkać także rekomendacje dotyczącą szczepienia na japońskie zapalenie mózgu. Warto o tym pomyśleć jeśli odwiedzacie Japonię w okresie maj-listopad i zamierzacie obcować z komarami.

Higiena

Japonia to jeden z najczystszych krajów na świecie. Samoczyszczące się toalety, sedesy z funkcją bidetu, czy wszechobecne mokre ręczniki podawane przed posiłkiem to tylko najbardziej widoczne symbole podejścia Japończyków do czystości. Z uwagi na wysoką jakość usług większość miejsc jest sprzątana na okrągło. Warto zwrócić uwagę, że w Japonii na ulicach ciężko spotkać śmietnik, przyzwyczaj się więc do zbierania swoich śmieci ze sobą.

Ruch samochodowy w Japonii

W Japonii obowiązuje ruch lewostronny. Kultura kierowców jest na wysokim poziomie. W godzinach szczytu i czasie powrotów weekendowych tworzą się dość spore korki. W miastach w niektórych strefach można spotkać ograniczenia prędkości do 40 km/h a na drogach ekspresowych do 80-100km/h.

Od 2016 roku międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce jest uznawane w Japonii.

Czas w Japonii

W Japonii obowiązuje czas GMT+9. Nie ma też zmiany czasu na letni. Oznacza to, że różnica między Polską a Japonią to 7 lub 8 godzin w czasie „naszej” zimy.

Pogoda w Japonii

Planując wizytę w Japonii należy pamiętać, że to parę stref klimatycznych. Na Hokkaido możecie spodziewać się prawdziwej zimy, w tym samym czasie w Tokio będzie znośnie a na Okinawie piękne słońce i tropikalne ciepło. Pogoda na najczęściej odwiedzanym Honsiu jest porównywalna do tej w Polsce, przy czym lato jest dużo cieplejsze.

Co warto przywieźć z Japonii?

Z Japonii na pewno warto przywieźć masę zdjęć, filmów oraz wspomnień. Japonia słynie z wielu ciekawych smaków – standardem jest macha – specyficzna zielona herbata. Obowiązkowy prezent dla rodziny to batony Kit Kat w różnych smakach (także Machy), Sake, laleczki Kokesi. W celu zakupienia małych upominków warto odwiedzić sklepy Daiso, gdzie większość asortymentu jest po 100 jenów.

Koszty lotu do Japonii

Ceny biletów do Japonii do niedawna były mało przystępne dla osób latających z Polski. Po wprowadzeniu oferty LOT i uruchomieniu bezpośredniego połączenia do Tokio (Narita) inny przewoźnicy zaczęli konkurować z naszym przewoźnikiem. Dobra cena za lot bezpośredni to około 2000 zł. Można polować na promocję w LOT lub szukać innych okazji. O tym jak to robić piszemy w artykule „Jak samodzielnie zorganizować wyjazd?„. Połączenia z międzylądowaniem można znaleźć w cenie 1600-1800 zł, przy czym trzeba liczyć się z koczowaniem na lotnisku gdzieś w Azji.

Koszty noclegów w Japonii

Na pierwszy rzut oka ceny noclegu w Japonii nieco odstraszają. Szczególnie jeśli trafisz na Sakurę lub Golden Week np. w Kioto w okolicach Gion. Jednak w większości przypadków można znaleźć naprawdę ciekawe miejsca do spania bez konieczności sprzedaży nerki lub innego ważnego organu. Dodatkowo jest kilka miejsc w których po prostu warto zapłacić więcej aby cieszyć się wyjątkowością miejsca w którym się zatrzymujemy. Zresztą Japonia daje najważniejszą możliwość: dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego.

Dla oszczędnych: Hostel i Kapsuły

Można spać na kanapie lub w tubie bez koedukacji za 100-150 zł. Hotele kapsułowe mają poza ceną jeszcze jedną zaletę. Dość często są w okolicy dworców i stanowią idealne miejsce na 1-2 noclegi.

Przeciętne ceny: Sieć APA

Jedna z najpopularniejszych sieciówek hotelowych oferująca dość tanie i dość małe pokoje wyglądające bardzo podobnie niezależnie od hotelu i miasta. Perfekcyjny standard na 8 m kwadratowych. W cenie od 250 do nawet 500 zł (dużo zależy od lokalizacji) dostajesz półtora łóżka i w pełni wyposażony pokój (tv, czajniki, kapcie, szlafroki, ręczniki itd itp) wraz z  malutką łazienką wbudowaną w pokój.

Ciekawostki: Nocleg w świątyni Buddyjskiej lub Love Hotel

Japonia oferuje także ciekawostki noclegowe. Można zatrzymać się w świątyni Buddyjskiej. Dla mnichów jest to sposób na zarobek – nocleg to od 500 do 900 zł za noc – a dla turystów szansa na uczestniczenie w porannych obrzędach, poznanie historii świątyni czy obyczajów mnichów.

Ciekawostka z innego bieguna życia – Hotele Miłości. W Japonii z uwagi na małe mieszkania i małe pokoje hotelowe a także na sekretne acz bogate życie seksualne powstał rynek hoteli oferujących duże pokoje w przystępnych cenach. Za noc trzeba zapłacić od 250-500 zł a w cenie dostajemy duże łóżko, często około 30 m kwadratowych wraz z wanną i szafką z gadżetami dla dorosłych.

Koszty transportu w Japonii

JRPASS

Poruszanie się po Japonii jest bardzo wygodnie. Jeśli planujesz zostać w Japonii dłużej i wyjechać poza Tokio i korzystać z pociągów do przemieszczania się to rzeczywiście najlepszą opcją jest, sławny już Shinkansen i abonament JR PASS. Dostępny on jest w paru wariantach, w różnych cenach. Poniżej najtańsze dostępne opcje:

Zamówienie JRPASS należy złożyć przez stronę dostawcy. Przesyłka Vouchera dość szybko dociera do nas do domu. Voucher wymieniamy na bilety na lotnisku po przylocie. Wszystko sprawnie  i dla ludzi. Biletu nie można kupić na miejscu, nie opłaca się więc go także zgubić – pilnuj go cały czas.  Poza dużą ilością pociągów dostajesz także możliwość poruszania się niektórymi autobusami – np. w Hiroszimie 3 linie turystyczne. No i najważniejsza rzecz – linia Yamanote Line w Tokio. Podczas naszej obecności w Tokio to najczęściej używana linia – także w ramach JRPASS.

Karta IC

Musisz pamiętać, że nie wszystkie pociągi są dostępne dla Ciebie jeśli korzystasz z JRPASS. Czasami będziesz musiał korzystać z metra czy lokalnych pociągów innych operatorów. I tu kolejne super rozwiązanie – karta IC (różni dostawcy, np. Suica). W Japonii od 2013 roku został zintegrowany system kart prepaid obowiązujący w różnych miastach. Dzięki temu karta IC będzie Twoim stałym towarzyszem podróży. Dzięki środkom wpłaconym w specjalnych automatach możesz płacić za przejazdy – zarówno pociągami, metrem i autobusami w Tokio, Osace, Kioto, Hiroszimie, Nagayamie i wielu innych miastach. Dodatkowo możesz płacić za przechowania bagażu (w niektórych miejscach) oraz kupować w automatach. To naprawdę bardzo przydatne i przyjazne w użytkowaniu rozwiązanie.

Pamiętaj jednak żeby zwracać uwagę – szczególnie w Tokio – na przesiadki między JRPASS a IC card. Może się okazać, że gdzieś nie „odpikniesz” się kartą i utkniesz między bramkami. Nam się udało raz – nie panikuj wtedy. W Japonii wszystko da się naprawić i sprawdzić w systemie -pokazaliśmy nasze JRPASS i  po 5 minutach mieliśmy środki na karcie IC i otwartą bramkę przed sobą.

Przykładowe koszty przejazdu:

  • Metro Tokio: Asakusa – Tsukiji Market – 200 jenów
  • Autobus Kioto: Gojozaka – Kioto Station – 230 jenów

Koszty jedzenia w Japonii

Sushi

Kuchnia w Japonii przeciętnemu obywatelowi kojarzy się z Sushi. W Polsce to bardzo popularne danie ma swoją rzeszę wyznawców. Jednak kto nie był w Japonii nie jadł prawdziwego Sushi. Mamy na myśli cały rytuał powolnego spożywania kawałków ryby podanej na ryżu, w niepozornej knajpce koło Tsukiji Market. Ceny z jakimi możecie się spotkać to przedział od 2000 jenów (ok 65 zł) za porcję podczas lunchu po 10000 jenów (ok 330 zł). Także sprawdźcie najpierw ile macie w portfelu a potem się napawajcie szczęściem jakie daje wydawanie ciężko zarobionych pieniędzy na przyjemności.

Wersja ekonomiczna

Japońska kuchnia to dzięki Bogu ogromna różnorodność potraw. Będąc w Osace musicie spróbować Okonomiyaki. Ceny od 1000 do 1500 jenów (ok 30-45 zł). W sklepach 7eleven znajdziecie ogromne bogactwo przekąsek z naszym ulubionym Onigiri – kanapka/kulka ryżu z smakową wkładką (od krewetek po wodorosty) – koszt jedyne 100-180 jenów (ok 3-5 zł). Zaskoczeniem jest też możliwość kupienia gotowanego jajka w panierce za 140 jenów.

Koszty atrakcji w Japonii

Jadąc do Japonii na pewno warto zaplanować wizyty w paru świątyniach czy zamkach. Standardowe ceny za wejście do świątyni to 400-600 jenów. W niektórych miejscach około 1000 jenów.

Parki tematyczne czy Oceanaria to nieco wyższy koszt. Oceanarium w Osace to dla osoby dorosłej koszt na poziomie 2300 jenów. Natomiast jak chcecie odwiedzić Universal Studio to przygotujcie się na koszt na poziomie 7900 jenów za osobę dorosłą (ok 260 zł).

W Tokio wjazd na niektóre słynne budynki jest płatny. Planując wizytę na Tokio Tower możecie wybrać jedną z 2 opcji – wizytę na Main Deck – 900 yenów – lub wjazd na Top Deck – poziom 250 metrów – koszt 2800 jenów (ok 100 zł). Szczęśliwie jeśli chcesz zrobić zdjęcie Tokio z góry możesz wybrać się Tokyo Metropolitan Government i podziwiać Tokio z wysokości ponad 200 metrów.

Na czym można oszczędzić w Japonii?

Nocleg

  • Jak nie masz obaw i nie boisz się małych przestrzeni to hotel kapsułowy nie zabije Cię cenowo – w Tokio około 100-130 zł/noc.
  • Jak wszędzie w krajach cywilizowanych couchsurfing może być dobrą opcją.

Transport

  • Jeśli jesteś dłużej w jakiejś miejscowości szukaj biletów dziennych, dwu i trzydniowych.
  • Szukaj pakietów: Przejazd plus zwiedzanie. Np. W Osace w cenie biletu wejścia do Oceanarium masz też przejazdy całą komunikacją przez cały dzień. Podobnie wycieczka do Koya-San – w cenie biletu przejazdu pociągiem w obie strony masz transport autobusowy w Koya-San plus zniżki na wejścia w wielu miejscach.
  • Można łapać stopa co w Japonii jest bardzo bezpieczne i czasem może być początkiem ciekawej znajomości.
  • Dobrze policz czy JRPASS jest dla Ciebie. Inwestycja jest dość duża i jeśli przejedziesz się Shinkansenem raz to naprawdę nie warto wydawać tyle pieniędzy.

Jedzienie

  • Sprawdzaj zawsze oferty lunchowe. Dość dużo restauracji w miastach posiada takie oferty.
  • Nie zawsze musisz jeść w restauracjach – np. Onigiri w 7eleven jest tanie i pożywne a kosztuje około 150-200 jenów a pod koniec dnia może i taniej.

Co zobaczyć i zrobić w Japonii?

Tokio

Największe, najludniejsze, najbardziej przyciągające, naj… Tokio nie da się opowiedzieć w skrócie. Trzeba to zobaczyć na własne oczy. Każda dzielnica ma swój charakter i tożsamość, kwartały ulic z wysokimi budynkami przeplatają się z tradycyjną zabudową, świątyniami i parkami. To obowiązkowy numer jeden w Japonii.

Kioto

Kioto to jedna z dawnych stolic Japonii, jest obowiązkową lokalizacją do odwiedzenia. Liczne świątynie w tym Fushimi Inari z charakterystycznymi bramami Tori, dzielnica Gion z tajemniczym uśmiechem Gejszy czy spacer Ścieżką Filozofów wśród kwitnących wiśni to turystyczny standard.

Koyasan i nocowanie w klasztorze

Koyasan to miasto położone niedaleko Osaki. Ma niewiele ponad cztery tysiące mieszkańców z czego ponad tysiąc to mnisi buddyjscy. Warto spędzić noc w jednym z klasztorów po to by móc wziąć udział w ceremonii porannej.

Hiroszima – smutna historia

Historia II wojny światowej odcisnęła na tym miejscu niesamowite piętno. Symboliczny Park Pokoju czy Atomic Bomb Dome robią tak niesamowite wrażenie, że każdy zatrzymuje się na chwilę wpada w zadumę nad tym co człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi. Hiroszima jednak podniosła się jako miasto i rozkwita pięknie niczym wiśnie.

Nara – Świątynie i Sarny

Jedna z historycznych stolic Japonii. Leży w centrum wyspy Honsiu. Nara w dwóch słowach to: Świątynie i Sarny. Świątynie nie byle jakie – tylko największe, najpiękniejsze i najciekawsze w Japonii. Zwierzaki natomiast chodzą sobie po mieście, wchodzą do sklepów, wyjadają ciastka z torby i pozują do zdjęć.

Osaka

Poza oczywistym wyborem Osaki na bazę wypadową w centralnej części Honsiu (niedaleko m.in. Kioto, Nara czy Koya-San) należy jeszcze zwrócić na parę zalet tego miast. Przede wszystkim dobre miejsce na rozrywkę. Liczne parki rozrywki, Oceanarium liczne knajpki czy życie nocne powodują, że w tym mieście nie można się nudzić.

Co zrobić pierwszy raz w życiu w Japonii?

W Japonii tyle rzeczy, które można zrobić tylko tam, że naprawdę ciężko wybrać jedną rzecz. Można wybrać się do Onsenu, spać w hotelu kapsułowym czy zobaczyć na własne oczy licytację tuńczyków na Tsukiji Market. Na szczycie naszej listy jest jednak tylko jedno miejsce i zajmuje je wizyta na WIELKIM TURNIEJU SUMO. Jest ich tylko sześć w roku, trzy z nich w Tokio, pozostałe w Nagoi, w Fukuoce oraz w Osace. I to właśnie na tym turnieju udało nam się być w 2018 roku. Przeczytajcie naszą relację.

Informacje zawarte w przewodniku były aktualizowane w lipcu 2018 roku.  Zależy nam na aktualności tego przewodnika. Jeśli zauważysz jakieś informacje wymagające aktualizacji daj znam znać w komentarzu.

Autor

"Przygoda" to bardziej ja. To ten brzydszy z pary autorów. Uwielbiam poznawać świat i spotykać go za progiem. Po paru tygodniach po powrocie do domu już mnie nosi i zaczynam planować kolejną podróż. W naszym tandemie odpowiadam za logistykę podróży, planowanie tras i dodawanie kolejnych punktów na mapie. Najlepszą podróżą dla mnie jest ta, którą akurat planuję.

Napisz swój komentarz

Pin It