Po naszej relacji z wyjazdu do Cinque Terre pojawiło się sporo pytań jak taki wyjazd zorganizować i jakie koszty ponieśliśmy. Postanowiłem więc przygotować opis jak się przygotować do wypadu w jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Europie. Łapcie zastrzyk sprawdzonej i praktycznej wiedzy.

Cinque Terre – jak tam dojechać?

Dojazd samochodem do La Spezii czyli wrót do Cinque Terra zajmie Wam z Warszawy jakieś 17-18 godzin. Nie jest to więc najlepszy sposób na krótki wypad na parę dni. Najszybciej dotrzecie w ten region oczywiście samolotem. Tu pojawia się parę opcji. Można lecieć do Mediolanu (bezpośrednio Ryanair, WizzAir i Lot) lub Genui (brak bezpośrednich połączeń). Najlepiej jednak jest polecieć do Pizy. Lata tam Ryanair z Modlina. I taką opcję dokładnie wybraliśmy.

Vernanzza – widok ze szlaku

Bilety warto oczywiście kupić z pewną rezerwą czasową. My celowaliśmy w okolice początku września z uwagi na naszą rocznicę ślubu oraz koniec okresu wakacyjnego we Włoszech.

Cinque Terre – jak zorganizować wyjazd?

Organizacja wyjazdu do Włoch to nawet dla mało doświadczonych osób nic trudnego. W razie co zajrzyjcie do naszego artykułu: Jak samodzielnie zorganizować wyjazd w 10 krokach? Na północy Włoch jest bardzo dobra infrastruktura noclegowa więc wybór jest duży a Riwiera Liguryjska to bardzo często odwiedzane miejsce. Cinque Terre to dodatkowo Park Narodowy i wraz z Portovenere znajduje się na liście UNESCO więc … w sezonie unikaj jeśli chcesz mieć komfort zwiedzania.

Wybierz mądrze lokalizację.

Wracając do organizacji to standardowo – najpierw zakup biletu i rezerwacja znośnej kwatery na booking.com. Najlepiej wybierać La Spezię jako bazę wypadową po okolicy, szczególnie hotele/mieszkania/hostele między dworcem a portem. Kluczowa jest jak zawsze odległość od przystanków lub stacji kolejowych aby nie tracić za dużo czasu na przemieszczanie się. Będzie miało to znaczenie jak przejdziesz 20 km po szlakach parku narodowego i wrócisz ostatnim pociągiem i jeszcze będziesz musiał przejść 2-3 km do domu. Wtedy przypomnij sobie naszego bloga i żałuj za grzechy.

Euro przywieź z Polski.

Pomimo tego, że we Włoszech bez problemu znajdziecie dość dużo bankomatów to polecam wymienić EUR w Polsce lub używać w miarę możliwości karty Revoult. Powód jest oczywisty – różnice kursowe narzucane przez bank mogą podrożyć wyjazd – poniżej podaję szczegółowe wyliczenia kosztów.

Samochód zostaw w domu.

Na miejscu najlepiej jeździć pociągami – to najtańszy i najbardziej skuteczny sposób komunikacji pomiędzy miasteczkami Riwiery. Przejazd do najdalszego Monterosso zajmie około 20 minut, dojazd do bajecznego Portofino zajmie około godziny. Samochodem pewnie jest malowniczo i uroczo ale dojazd do poszczególnych miasteczek nie jest przyjazny. Trzeba dość daleko dojść, jest problem z parkowaniem – my za poradą znajomych nawet nie myśleliśmy o wynajęciu czterech kółek.

To tyle z głównych podpowiedzi dotyczących organizacji. Szczegółowy opis wyjazdu znajdziecie na naszym blogu.

Cinque Terre – ile kosztuje wyjazd?

Oczywiście dużo zależy od tego ile zapłacicie za lot. Przy dużej okazji możecie polecieć w jedną stronę za 34 zł a w obie za 90-120 zł. Można też wydać i 1600 zł jak ktoś lubi spontaniczne wypady na ostatnią chwilę. Druga składowa kosztu czyli nocleg też zależy od standardu, który sobie przyjmujecie oraz od miejsca w którym chcecie się zatrzymać a także w której części roku planujecie wyjechać. Ceny w La Spezia różnią się między sobą w zależności od miesiąca – lipiec a szczególnie sierpień to we Włoszech środek sezonu – wtedy zapłacicie najwięcej. Wrzesień robi się już przystępny cenowo a październik to już okazja. Różnica między początkiem września a październikiem w przypadku naszego apartamentu to 100%.

Dworzec La Spezia Centrale

W przypadku restauracji musicie pamiętać, że w wielu miejscach poza ceną posiłku na paragonie znajdziecie napiwek doliczony automatycznie. W zależności od miejsca może to być od 5 do 15 euro.

Do ceny hotelu w La Spezii musicie dodać koszty opłaty klimatycznej/turystycznej. Jest to 2,50 euro od osoby dziennie. Tak sobie Włosi cenią klimacik w tej okolicy.

Cinque Terre – zestawienie naszych kosztów

Zebraliśmy wszystkie koszty a plan zrealizowany przez nas opisała Magda. Będziecie wiedzieli więc dokładanie co można zobaczyć i za ile dokładnie. Jako, że podróżowaliśmy w cztery osoby to niektóre koszty ponosiliśmy nieco inaczej jak przy podroży we dwie, dlatego na potrzeby tego wyliczenia pokazujemy koszty jakie ponieślibyśmy podróżując we dwoje, bez oszczędności, które można ponieść rozkładając koszty na cztery osoby. Wyjątkiem jest hotel gdzie podajemy koszt wyłącznie dla nas.

Założenia do wyliczeń

Koszty lotu i hotelu podaję w złotówkach bo rozliczenie w całości ponieśliśmy w tej walucie. W koszcie hotelu umieściłem też opłatę klimatyczną. W przypadku pozostałych wydatków podaję wartości w euro, przeliczane po uśrednionym kursie zakupu waluty w kantorze lub w Revoult na poziomie 4,31 zł.

Kategorie wydatków PLN EUR Łączny koszt w PLN
Bilety Lotnicze 826,32 0,00 826,32 zł
Hotele 1 303,89 0,00 1303,89 zł
Przejazdy 100,00 185,00 897,35 zł
Restauracje 0,00 231,00 995,61 zł
Zakupy jedzenia/wody 0,00 97,99 422,33 zł
SUMA w PLN 4 445,51 zł

 

Łączny koszt wyjazdu wyniósł nas 4445,51 zł.  Za mieszkanie CITY AND SEA RESORT w La Spezia dla 4 osób zapłaciliśmy 528 euro plus 40 euro opłaty klimatycznej. Nasze koszty to połowa tej kwoty. Przez to, że płaciłem kartą mBank to dopłaciliśmy około 0,25 zł na 1 euro więcej niż gdybym płacił gotówką lub Revoultem. Piszę o tym bo można już tutaj zaoszczędzić sporo.

Koszty przejazdów

Jak już pisałem wcześniej na miejscu poruszaliśmy się głównie pociągami. Jechaliśmy też autobusem oraz płynęliśmy dwa razy promem. Pociąg to najlepszy i najtańszy środek transportu na miejscu. Koszty przejazdów podane są wyłącznie dla naszej dwójki. Dodatkowo do kosztów doliczyliśmy koszt parkingu na parkingu Orange Modlin – 100 zł na 5 dni. Poniżej szczegółowe koszty.

Dworzec w Pizie
Opis kosztu PLN EUR Łączny koszt w PLN
Autobus z lotniska na dworzec Piza Centrale (Linia Verde – zielona) 5,00 21,55 zł
Pociąg z Piza Centrale do La Spezia Centrale 15,60 67,24 zł
Pociąg z La Spezia Centrale do Riomaggiore 8,00 34,48 zł
Pociąg z Riomaggiore do La Spezia Centrale 8,00 34,48 zł
Bilet dzienny do Parku Cinque Terra 32,00 137,92 zł
Pociąg z La Spezia Cenrale do Monterosso 8,00 34,48 zł
Prom z Maranola do Portovenere 26,00 112,06 zł
Prom z Portovenere do La Spezia 12,00 51,72 zł
Pociąg z La Spezia Centrale do S.Margherita Ligure Portofino 13,20 56,89 zł
Autobus z S.Margherita Ligure Portofino do Portofino i powrotny bilet 12,00 51,72 zł
Pociąg z S.Margherita Ligure Portofino do Riomaggiore 16,60 71,55 zł
Pociąg z Romaggiore do La Spezia Centrale 8,00 34,48 zł
Pociąg z La Spezia Centrale do Piza Centrale 15,60 67,24 zł
Autobus na Lotnisko Piza 5,00 21,55 zł
Parking Orange Modlin 100,00 100,00 zł
SUMA w PLN 897,35 zł

 

Warto wspomnieć o bilecie dziennym do Cinque Terra. W cenie 16 euro od osoby macie między innymi:

 • Nielimitowane w ciągu dnia – od rana do północy – przejazdy pociągami na trasie La Spezia – Monterosso,
 • Wejście na wszystkie szlaki w Parku Narodowym,
 • Przejazdy autobusami w parku – w tym transport z dworca w Corngili do miasta – dość strome podejście zajmujące około 30 minut, autobusem 5,
 • Toalety publiczne
 • Darmowy internet na terenie parku. W naszym przypadku mało przydatny – działał bardzo słabo i tylko w Vernazzy.

Generalnie polecamy ten bilet. Jeśli będziesz jeździć więcej niż 4 razy pociągiem jednego dnia to już się opłaca go rozważyć. Rozkłady pociągów znajdziecie na stronie linii kolejowych Trenitalia. Bilety można kupować w kasach lub automatach, jest ich dość sporo na każdym dworcu. Pamiętajcie aby koniecznie skasować bilet przed wejściem na peron – w pociągu nie ma kasowników a bilet nieskasowany jest nieważny.

Koszty restauracji

Starałem się dość skrupulatnie zebrać koszty w poszczególnych restauracjach. Nie jest to jednak łatwe gdyż na rachunku we Włoszech często dostaniecie opis: potrawa 1; potrawa 2 i kwoty. Podczas wyjazdu testowałem też aplikację do rozdzielania kosztów więc na bieżąco wpisywałem wartości wydatków z przypisaniem do nas lub do znajomych. Tylko dzięki temu mogę dość precyzyjnie opisać gdzie ile zapłaciliśmy. Koszty podaję dla 2 osób.

Opis kosztu PLN EUR Łączny koszt w PLN
Caffe Caliari w La Spezia – obiad 16,50 71,12 zł
Dai Pescatori w La Spezia – kolacja 24,50 105,60 zł
Caffe Matteo w Corngilia – obiad 23,00 99,13 zł
Nuovo Eden Bar w Monterosso – kawa 3,50 15,09 zł
Nessun Dorma w Maranola – obiad 30,50 131,46 zł
Enoteca Cucina ColEsterolo w La Spezia – kolacja 27,50 118,53 zł
Miramare w Portovenere – kawa 3,50 15,09 zł
Strainer w Portofino – obiad 50,00 215,50 zł
La Taverna del Metale w La Spezia – kolacja 43,50 187,49 zł
LA BORSA w Piza – kawa 8,50 36,64 zł
SUMA w PLN 231,00 995,61 zł

 

Podaję nazwy restauracji, gdyby ktoś chciał spróbować poruszać się naszym szlakiem. Wszystkie były przyjemne i smaczne. Restaurację czy raczej Pub, który polecamy najbardziej to La Taverna del Metale – ogromne porcje i bardzo smaczne – szczególnie polecamy golonkę bez kości z puree z ziemniaków. Ceny „warszawskie+”.

Maranola i restauracja Nessum Dorma

Najmniej polecamy obiad Caffe Caliari – możecie znaleźć spokojnie coś lepszego w podobnej cenie. Nam zależało na czasie i szybkim zjedzeniu czegoś po podróży samolotem. Za to kawę mają pyszną – zresztą, kawa we Włoszech wszędzie jest pyszna i w standardowej cenie 1,5 euro.

Zakupy jedzenia i wody

Poza jedzeniem w restauracjach kupowaliśmy w sklepikach produkty na śniadanie czy suchy prowiant w ciągu dnia. Do tego w tym zestawieniu umieściliśmy zakupy wody. Kupowaliśmy ją na potęgę. Najmniej oczywiście opłaca się woda w półlitrowych butelkach. Jej cena waha się od 0,70 euro w osiedlowym sklepiku w La Spezia po 2 euro na szlaku między Corngilią a Vernanzzą. Czasem kupowaliśmy dużą wodę – koszt podany w zestawieniu w tej pozycji jest bardzo zbliżony do prawdy. Nie zbierałem rachunków ale z przyzwyczajenia zbierałem korki i przed wywaleniem ich policzyłem ile pałęta mi się po kieszeniach. Jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca wody. Kranówka w La Spezia nie nadaje się do picia, nawet po przegotowaniu ma dziwny smak i generalnie polecamy herbatę na wodzie butelkowanej.

Opis kosztu PLN EUR Łączny koszt w PLN
Prosecco na skałach 7,50 32,33 zł
Zakupy na śniadanie 9,00 38,79 zł
Zakupy na śniadanie 4,40 18,96 zł
Zakupy śniadania i słodyczy 16,49 71,07 zł
Zakupy na śniadanie 6,00 25,86 zł
Zakupy na śniadanie 9,60 41,38 zł
Woda podczas wyjazdu 30,00 129,30 zł
Prosecco na skałach – warto powtarzać 15,00 64,65 zł
SUMA w PLN 97,99 422,34 zł

 

Revoult czyli dobry kurs w kieszeni

To był pierwszy nasz wyjazd kiedy korzystaliśmy w pełni z karty Revoult. Chciałem testowo pobawić się nią i zobaczyć na ile będzie użyteczna. W wielu miejscach płaciłem nią i nie było problemu, podobnie z bankomatami. Równolegle w niektórych miejscach płaciłem kartą mBank po to by móc świadomie porównać te dwie formy. Porównanie oczywiście wypada bardzo na korzyść Revoult. Średnio około 25 gr różnicy na kursie.

Wnioski – miejsce na oszczędności

Zbierając wszystkie koszty i analizując co można kupić czy zorganizować taniej doszedłem do wniosku, że można trochę zmniejszyć koszt takiego wypadu. Wnioski:

 1. Samolot – tak jak pisałem na wstępie – promocja może dać szansę lotu w obie strony za 120 zł od osoby
 2. Mieszkanie – w chłodniejszych miesiącach mieszkanie/hotel może kosztować mniej – nawet o połowę
 3. Jedzenie – jeśli coś przygotujecie na obiad lub kolację w mieszkaniu to można oszczędzić sporo na restauracjach. Pytanie tylko czy nadal będziecie mieć odpoczynek i poczujecie Włochy. Ja bym nie zamienił wrażeń z kolacji w porcie w Portofino na makaron zrobiony w domu.
 4. Przejazdy – wydaje mi się, że planu, który zrealizowaliśmy nie mogliśmy bardziej zoptymalizować kosztów transportu. Jak się mylimy to dajcie znać. Wyjątkiem jest zakup biletu na autobus u kierowcy. Kupując go w automacie zapłacicie taniej.
 5. Woda – warto kupować duże butelki i ew. przelać w mniejsze dla wygody podczas zwiedzania. Wody w ciepłych miesiącach idą hektolitry więc tu na pewno można oszczędzić.
 6. Płatność kartą Revoult lub gotówką z kantoru – jeśli mówicie, że będziecie na miejscu płacić swoją kartą bankową to policzcie dobrze. W naszym przypadku przy różnicy kursowej między mBankiem a kantorem oraz naszymi wydatkami w euro można było wydać dodatkowo około 240 zł.

Mam nadzieję, że wpis ten okaże się pomocny dla osób planujących wypad do Cinque Terre – będziemy wdzięczni za udostępnienia i podzielenie się swoją opinią. No i dajcie znać jak się udał Wasz wyjazd.

Autor

"Przygoda" to bardziej ja. To ten brzydszy z pary autorów. Uwielbiam poznawać świat i spotykać go za progiem. Po paru tygodniach po powrocie do domu już mnie nosi i zaczynam planować kolejną podróż. W naszym tandemie odpowiadam za logistykę podróży, planowanie tras i dodawanie kolejnych punktów na mapie. Najlepszą podróżą dla mnie jest ta, którą akurat planuję.

Napisz swój komentarz

Pin It